Siem Reap 1/2

Siem Reap iç kapak

SiEM REAP / KAMBOÇYA
1.BÖLÜM

Yazılış:
09.07.2016

HAVALİMANI

VİZE

Uzakdoğu’da gidecek bir yerler ararken Kamboçya’ya gitmeye karar vermiştim. 2013 yılında gitmek istemiş ama gidemediğim için içimde ukte kalmıştı, kısmet bu seneyeymiş. Siem Reap Uluslararası Havalimanı’na indikten sonra girişte yer alan vize bölümüne ilerliyorum. Uçağım akşam geç saatte indiği için içerisi fazla kalabalık değil. Vize departmanındaki görevliye pasaportumu, 2 fotoğrafımı ve 30$ uzatıyorum. Görevli 1 resim alıp diğerini geri veriyor. Sonrasında pasaport alım noktasına doğru ilerliyorum. Birkaç dakika geçmeden bir görevlinin pasaportumdan adımı okumaya çalıştığını görmem üzerine gidip pasaportumu alıyorum. Pasaport kontrole gidince belgelerimi uzatıyorum ve vize numaramı yazmadığımı gösterip yazmaya başlıyor. Belgelerimi geri uzatırken kahve parası yok mu diyerek gülümsüyor. Aynı şekilde gülümseyerek yok diyor ve yoluma devam ediyorum.

Para birimi Riel. 1000 Riel 0,25$’a tekabül ediyor. Para üstü hem $ hem Riel olarak veriliyor. Prizleri ülkemizdeki prizlerle aynı, herhangi bir dönüştürcü gerekmiyor.

HAVALİMANI ŞEHİR MERKEZİ ARASI ULAŞIM

Havalimanından çıktıktan sonra sol tarafta taksi, tuktuk, minibüs vb. tutabileceğiniz resmi bir ofis bulunuyor. Gideceğim otelin adını, adresini (Pub Street’e yakın sayılır) gösterip tuktuk istediğimi söylüyor  ve 5$ uzatıyorum. Yaptığım ödeme karşılığında bana makbuz veriyorlar ve  tuktuk sürücüsünü çağırıyorlar. Transfer ücretleri: Minivan 10$, araba 7$, tuktuk 5$, motosiklet 2$.

ANGKOR TAPINAKLARI BİLET ALIM YERİ

Couchsurfing sitesinden tuktuk ücretini paylaşmak ve tapınakları birlikte gezmek için anlaştığım A. ile öğleden sonra buluşacaktım. Herhangi bir planım olmadığı ve öğlene kadar şehirde dolaşırım diye düşündüğüm için sırt çantası yerine postacı çantamı almıştım yanıma. Kahvaltı yaparken olaylar spontane gelişiyor ve hostelde tanıştığım Kanadalı M. ile birlikte hostelin, müşterilerine ücretsiz sunduğu bisikletlerden alıp gezmeye çıkıyoruz. M. bilet alma yerinin tapınak girişinde olmadığını, önce bana bilet almamız gerektiğini söylüyor. Bunun üzerine gidip bana bilet alıyoruz. 1 günlük bilet 20$, 3 günlük bilet 40$, 1 haftalık bilet 60$. Bilet gişeleri bilet süresine göre değişiklik gösteriyor. Siem Reap’te 4 gün kalacağımdan ve 1 günlük yetmeyeceği için 3 günlük sırasına giriyor ve gişeye yaklaşırken gişenin dışında yer alan görevliye 40$ uzatıyorum. Sonra kamera ile fotoğrafımı çekiyorlar ve 1 dakika geçmeden 3 günlük biletimi alıyorum.

Dikkat edilmesi gerekenler: Bisiklet ile tapınakları gezecekseniz selenizin iyi olmasına dikkat edin yoksa birkaç gün boyunca poponuz ağrıyabilir. Angkor tapınaklar için bilet satış ofisi tapınak bölgesine girişte yer almadığı için tuktuka binmeden önce bilet almak istediğinizi söylerseniz sizi bilet alınan yere götürürler. Tapınak girişlerinde, bazen çıkışlarında bilet kontrolü yapılıyor, biletinizi kaybetmeyin veya atmayın. A. ile gezerken 2 kere biletimi kaybettiğimi sanıp buldum ama 3. seferde tapınak içerisinde düşürmüşüm biletimi. Görevli benim düşürdüğümü görünce bileti alıp girişteki başka bir görevliye verip biraz para kazanmak için bizi çıkışta bizi durdurmaya karar vermiş. Çıkışa gittiğimizde biletleri kontrol etmek istiyor ve ben bileti aramama rağmen bulamıyorum. 2 – 3 dakika beni uğraştırdıktan sonra biletini tapınakta düşürdün, ben de alıp görevliye verdim. Bilet fiyatı pahalı, 40$, biraz para verirsen gidip getiririm diyor ama yok kalsın diyerek gidip biletimi kendim alıyorum. Kaybettim kaybettim derken gerçekten kaybetmiştim, dikkatli olmakta fayda var.

ANGKOR TAPINAKLARI

3 günlük girişimiz olduğundan gidilecek yerleri günlere bölüyoruz. İlk 2 gün merkezdeki tapınakları gezecek, 3. gün de uzakta yer alan tapınaklara gidecektik. A. ile tanışıp yemek yedikten sonra gözümüze kestirdiğimiz bir tuktukçuyla merkezdeki tapınakları gezmek üzere 15$’a anlaşıyoruz. Kişi başı 7,5$’a denk geliyor. 3.gün uzakta yer alan Banteay Srei’ye gitmek istediğimizde başka bir tuktukçuyla 20$’a el sıkıştık ama 25$ da normalmiş, sanırım biraz sıkı pazarlık yaptık. Daha sonra başka yönde yer alan Banteay Samre tapınağını eklediğimiz için 2$ daha ekleyerek 22$’a anlaştık.

Angkor Wat’ta gün doğumu ve gün batımından pek fazla bir şey anladığımızı söyleyemeyeceğim, sanırım bulunduğumuz zamanki hava durumundan dolayıydı.

4 gün Siem Reap için fazla geldi, 3 gün idealmiş. Akşamları Pub Street’ten başka gidecek bir yer bulamadık. Night Street’te de yapacak pek bir şey yoktu. Kamboçyalıların market alışverişi yaptıkları yeri görmek için Phsa Leu’ya gidilebilir. Burada et, tavuk, balık ve diğer şeyler hep açıkta satılıyor. Ayrıca, vücut masajının 30 dakikası için 3$ verdik, daha sonra gittiğimde 1 saatliğine 6$ verdim. Masörden aldığım bilgilere göre aylık 50$ maaş, müşteri başına 1$ ekstra ücret alıyormuş. Kuzeniyle kaldığı evde sadece ev kirasına 30$, faturalar için de ekstra para veriyormuş.

PRASAT KRAVAN

M.S. 921 yılında Kral I.Harshavarman döneminde 
bir başrahip (yanılıyor olabilirim) Hint tanrısı Vişnu’ya ithafen yaptırmıştır.

BANTEAY KDEİ

M.S. 12. yüzyılın ortaları ve 13. yüzyılın başlarında VII.Jayavarman yaptırmıştır.

SRAH SRANG

M.S. 10.yüzyılda Kral II.Rajendravarman döneminde kazılmış,
M.S. 12. yüzyılın ortalarında Kral VII.Jayavarman döneminde değişiklikler yapılmıştır.

PRE RUP
M.S. 961 yılında Kral II.Rajendravarman Hint tanrısı Şiva’ya ithafen yaptırmıştır.

EAST MEBON
M.S. 10.yüzyılda Kral II.Rajendravarman Hint tanrısı Şiva’ya ithafen yaptırmıştır.

TA SOM
M.S. 12.yüzyılın sonlarına doğru Kral VII.Jayavarman
babası II.Dharanindravarman’a ithafen yaptırmıştır.

BAYON
M.S. 12.yüzyıl sonları 13.yüzyıl başlarında Kral VII.Jayavarman budistler için yaptırmıştır. 

ANGKOR WAT
M.S. 12.yüzyılın başlarında Kral II.Suryarvarman Hint tanrısı Vişnu’ya ithafen yaptırmıştır.
Yapılışı yaklaşık 30 yıl sürmüştür. 

PREAH KHAN
M.S. 1191 yılında Kral VII.Jayavarman babası II.Dharanindravarman’a ithafen
budist tapınağı olarak yaptırmıştır.

NEAK PEAN
M.S. 12.yüzyılın ikinci yarısında VII.Jayavarman budistlere ithafen yaptırmıştır.

TA PROHM
M.S. 12.yüzyılın sonlarına doğru Kral VII.Jayavarman
annesine ithafen budist tapınağı olarak yaptırmıştır.

BANTEAY SREi – THE CiTADEL OF WOMEN
M.S. 967 yılında Kral II.Rajandravarman döneminde, kral danışmanlarından Yajnavaraha
Hint tanrısı Şiva’ya ithafen yaptırmıştır. 

BANTEAY SAMRE
M.S. 12.yüzyıl ortalarında Kral II.Suryavarman Hint tanrısı Vişnu’ya ithafen yaptırmıştır.

PUB STREET & NIGHT MARKET

YEMEKLER

Kamboçya kahvaltısı Etli Erişte Çorbası / Beef Noodle Soup
Kamboçya dondurması

Yemek olarak Güneydoğu Asya’daki diğer ülkeler ile kıyaslayınca fiyatları biraz yüksek buldum. Belki her yerde fiyatların dolar olmasından dolayıdır. Fiyatlar 2$ ile 6$ arası değişiyor, yediğiniz yerlerde farklılık gösterebilir.  Yemek için genelde Khmer Kitchen Restaurant’ı tercih ettik. Pumpkin and Coconut Soup with beef-chicken-shrimp-pork / Etli-tavuklu-karidesli-domuz etli Balkabağı ve Hindistan Cevizi Çorbası, Khmer Curry / Khmer Köri denenebilir. Pub Street’te dondurma yapan tezgahı bulursanız dondurma alıp deneyebilirsiniz, değişik bir yapılışı var, tadı da güzel.

SiEM REAP’TEN PHNOM PENH’E GİDİŞ

Siem Reap’ten Phnom Penh’e gitmek için Giant Ibis otobüs firmasını tercih ettim. Otobüs ile gitme sebebim ülkenin diğer yerlerini de görebilmekti. Bilet fiyatı 15$ olmasına rağmen internetten aldığım için 1$ fazla ödeyerek 16$’a aldım. İnternetten ya da ofislerinden bilet alırken kaldığınız oteli söylerseniz ve bu otel onların listesinde yer alıyorsa minivan ile ücretsiz olarak kaldığınız otelden alıyorlar. Gece otobüsünde ücretsiz servis uygulaması bulunmuyor. Otobüste klima, wifi, camlarda perdeler, koltuklarda priz bulunuyor. Otobüs hareket ettikten sonra küçük bir su ve çörek veriyorlar. Yolculuk boyunca 3 mola veriliyor. 2. mola bir restoranın bulunduğu yerde veriliyor ve 30 dakika bekleme süresi var. Restoranda yemek yemediğim için yemeği hakkında yorum yapamıyorum.  Yolculuk 6 saat kadar sürüyor. Son durak Phnom Penh’te Sisowath Quay’a yakın bir yerdeki Giant Ibis ofisi.