Taipei 1/2

taipei 1 iç kapak


TAİPEİ / TAYVAN
1.BÖLÜM

Yazılış:
15.06.2016

Tayvan’a gitme hayalim 2015 yılında baş göstermişti. Hazır istekliyken kısa süre içerisinde bileti almayı planlamıştım ama bileti alacağım esnada çıkan birkaç aksilikten dolayı 2015 yılında gitme hayalim suya düşmüştü. 2016 yılına girdiğimizde Tayvan biletlerine bakarken güzel bir fırsat bulup alıyorum biletimi. Aldıktan sonra araştırma yaparken birçok yerde Taoyuan havalimanında 24$ karşılığında 1 aylık vize alındığını okuduğum için seyahatimden önce Tayvan konsolosluğunu arayarak vize ile ilgili bilgi alıyorum. Konuştuğum görevli vize ücretinin olmadığını, yanımda 2 resim götürerek vizeyi Taoyuan havalimanından alabileceğimi söylüyor.

Seul’den Taipei’ye gitmek için Incheon havalimanındaki keosktan biletimi alacağım esnada ekranda vize ücreti 800 TWD diye bir yazı beliriyor. Başta biraz çekincem olsa da herhalde makinede güncelleme yapmamışlar diye düşünüyorum, konsolosluktan bilgi aldığım için de takmıyorum yazılanı.

Taoyuan havalimanı’na indikten sonra Immigration tabelalarını takip ederek pasaport kontrollerinin oradaki vize ofisine gidip vize için geldiğimi söylüyor ve pasaportumla birlikte 2 resim veriyorum. Görevli, doldurmam için form verip pasaportuma göz gezdiriyor. Sohbet ederken birkaç kaşenin nereye ait olduğunu soruyor. Sorgulama yaptığından değil merakından soruyor, en azından benim izlenimim bu yönde. Ben formu doldururken o da vizeyi ayarlıyor. 2 – 3 dakika içerisinde hiçbir ücret ödemeden vizemi alıyorum ve pasaport kontrol yerine devam ediyorum. Burayı da sıkıntısız geçtikten sonra şehir merkezine giden otobüse binmek üzere Taipei West Terminal A’ya (Taipei Batı Terminali A) yollanıyorum.

Otobüs ve diğer harcamalar için Tayvan parası (TWD) lazım olacağından 30$’ı 932 TWD olarak bozduruyorum. 1$ 32,08 TWD’ye tekabül ediyor, 30 TWD de komisyon. Terminale vardığımda Taipei Main Station’a (Taipei Ana İstasyonu) giden 1819 nolu otobüse bilet alıyorum. Ücret 125 TWD.

Birkaç durakta yolcu indirdiğimiz için yolculuk yaklaşık 55 dakika kadar sürüyor. İstasyonda indikten sonra bulutlu bir havada yürümenin keyifli olacağını düşündüğüm ve metro ile 1 durak gitmeye gerek görmediğim için yürümeyi tercih ediyorum. 

15 – 20 dakikalık bir yürüyüşten sonra hostele varıp girişimi yapıyorum ve bana ait yere eşyalarımı yerleştiriyorum. Birkaç ufak işimi hallettikten sonra resepsiyondan gitmek istediğim yerler ve ulaşım ile ilgili bilgi alıyorum. Sağolsunlar bir de metro haritası veriyorlar. Her trende ve istasyonda durakları, fiyatları gösteren bir harita olmasına rağmen yanımda üzerine gideceğim yerleri yazıp notlar alabileceğim br harita olması daha çok işime geliyor. Gerekli bilgileri aldıktan sonra Night Market’e gitmek üzere yola çıkıyorum. 

Ximen istasyonundan Jiantan’a 25 TWD’ye jeton alıyorum. Jeton plastikten yapılma. Durakta indikten 1 numaralı Shilin Public Market (Night Market) yönünden çıkıyorum. Çıkarken jetonu makineye atıyorum.

Night Market’i gezip sokaktaki yemek satıcılarından bir şeyler alıp karnımı doyurduktan sonra bir kafeye gidiyorum. Sokaktan geçenleri izlerken bir yandan da sonraki günler için araştırma yapıyorum. Kafeden çıktıktan sonra biraz daha gezip yol yorgunu olduğum için dinlenmek üzere hostele dönüyorum.  Dönüşte Jiantan yerine Shilin istasyonundan Ximen’e gidiyorum. Ücret gene 25 TWD. Böylelikle Tayvan’da geçirdiğim yarım günüm sona eriyor.

Ertesi sabah hostelde kahvaltı yaptıktan sonra Yangmingshan National Park’a (Yangmingshan Milli Parkı) gitmek üzere Ximen istasyonuna gidiyorum. Sürekli metro, tren ve otobüs kullanacağım için ve her seferinde jeton almakla uğraşmamak adına makineden 100 TWD’ye easy card alıp, 100 TWD de yükleme yapıyorum. Daha sonra yüklediğim para bitince bakiyem eksiye düşüyor. Eksiye düşmesini kartı alırken verdiğim paraya bağlıyorum. Easy Card’ın bir güzelliği de metroyu her kullanışta fiyatta %20 indirim yapması. Bu kart Taipei Main Station’da satılmıyor, Ximen ve birkaç istasyonda satılıyor.

Birkaç gün sonra dönüş vakti geldiğinde havalimanına gitmeden önce metrodaki Information Center’dan (Bilgi Merkezi) kartı iade ederek içindeki bakiyeyi geri alıyorum. Bu bakiyede kartı alırken verdiğim 100 TWD de bulunuyor. Kartı kullanmak hem kârlı, hem vakit kazandırıyor, hem de ücretsiz. Ayrıca, bu bilgi merkezlerinde bozukluklarla yükleme de yapılabiliyor.

Kart işini hallettikten sonra metro ile Jiantan istasyonuna gidip 1 nolu çıkıştan çıkıyor ve tam sola dönerek I5 otobüsünün kalktığı durağa gidiyorum. Otobüs ile Yangmingshan Parkı’na yaklaşık 33 dakikalık bir yolculuktan sonra varıyoruz. Kart binerken basılmadığı için inerken basıyorum. Ücret 7 TWD. 

Yağmur ve sise rağmen otobüs ile çıkmak yerine yürüyüş yolundan gitmeyi tercih ediyorum. Burada da yürüyüş ayakkabılarımın kıymetini anlıyor ve yanımda getirmediğim için kendime kızıyorum. Parkın içerisinde,  hangi yönde ne olduğunu, bu yerlerin ne kadar uzaklıkta olduğunu gösteren tabelalar bulunuyor. Tabelaların kıymetini ileride kaybolunca anlıyorum. Tabi bunda herkesin gittiği yer yerine ormanın içinden geçen yoldan gitmemin de etkisi bulunuyor. Tepeye ulaşmanın çok uzun süreceğini düşünmediğimden ve güzel yerler görebilmek umuduyla yürümeyi tercih etmiştim. Ayaklarımın ıslanmasına rağmen bu kararımdan pişman olmuyorum çünkü yağmur ve sisten dolayı her şey daha güzel görünüyor. Birkaç saat yürüdükten sonra dinlenmek ve karnımı doyurmak için gördüğüm bir lokantaya giriyorum. 

Yemek yerken biraz soluklanıyor, daha doğrusu ayaklarımın kurumasını bekliyorum. Sonra yola, otobüs durağına çıkıyorum. Ne tarafa giden otobüse bineceğimi bilmediğim için aşağı tarafa giden otobüslerin duracağı durakta beklemeye başlıyorum. Gelen ilk otobüse biniyorum ve park girişindeki otobüs durağına varınca doğru otobüse bindiğim için seviniyorum. Ücret 15 TWD. Sis olduğu için tepeye çıksam da Taipei manzarasını seyredemeyecektim, bu yüzden zirveye çıkmaya gerek duymamıştım. Buradan da otobüsle Jiantan istasyonuna geri dönüyor, sonra da metro ile Ximen istasyonuna gidiyorum. 15 TWD otobüs, 15 TWD metro. Gelirken otobüs 7 TWD tutmuştu, şimdi ise 15 TWD tuttu, maalesef bunun nedenini bilmiyorum. Hostele gidip ayakkabılarımı değiştirdikten sonra bir kafede oturup soluklanıyor, etrafı izliyorum. 

Sıcak bir şeyler içip kendime geldikten sonra Taipei manzarasını izleyebileceğim Elephant Mountain’a (Fil Dağı) gitmek üzere Ximen istasyonundan 5 nolu mavi hat ile Taipei Main Station’a, oradan da 2 nolu kırmızı hat ile Xiangshan’a gidiyorum. Ücret 20 TWD. 2 nolu çıkıştan çıktıktan sonra düz gidip, park solumda kalacak şekilde yolun sonuna kadar yürüyorum. Karanlık olduğu için parkın içinden gidilip gidilmediğini bilmiyorum. Yolun sonuna gelince sol tarafa dönüp bayır yukarı yürümeye devam ediyorum. Biraz daha gittikten sonra sol tarafta Elephant Mountain’a giden yürüyüş yolu girişini görüyorum. Tabelada metrodan buraya olan mesafenin 650 metre olduğu ve yürüyerek yaklaşık 20 dakikada ulaşıldığı bilgisi yer alıyor. Benim gelmem de yaklaşık 15 dakika sürmüştü. Dağın şekli uzun burunu andırdığı için buraya Elephant Mountain (Fil Dağı) deniyor.

İlk resimde görülen solda taraftaki merdivenlerden çıkıyor, dönüşü de sağ taraftaki merdivenlerden iniyorum. Döndükten sonra manzarayı izleyerek çıkmakla iyi bir karar verdiğimi düşünüyorum. Çoğu yerde mesafeleri gösteren tabelalar bulunduğu için kaybolmak pek olası değil. Zaten kaybolunacak bir yer olduğu söylenemez. Akşam karanlığında burada yürürken dikkat etmekte fayda var çünkü istemeden kurbağaya ya da başka bir canlıya basabilirsiniz Yanlışlıkla kurbağaya bastığım için bu bilgiyi vermeden geçmeyeyim dedim. Yağmurlu ve sisli bir havada çıkmama rağmen şehrin kalabalığından uzaklaşıp kafa dağıtmak için burası çok güzel bir yer. 2 gün sonra arkadaşım M. ile buraya çıktığımızda hava gene yağmurluydu. Gündüzleri şehirde pek durmadığım için açık havada Taipei manzarasını görmek nasip olmadı ama internetten baktığım resimlerde çok güzel görünüyordu. Bir dahaki sefere gündüz gelirim artık.

Bu yürüyüş yolunda dinlenmek ve manzarayı izlemek için üstü kapalı oturma yerleri bulunuyor. Fotoğraf çekimi her ne kadar üst taraflardan yapılsa da, genelde meşhur Six Giant Rocks (6 dev kaya) kısmında yapılıyor. Havadan ve telefonumdan dolayı buradaki resimler güzel çıkmıyor. 1 saat kadar burada vakit geçirdikten sonra Taipei 101 World Trade Center’a (Taipei 101 Dünya Ticaret Merkezi) gitmek üzere aşağı iniyorum. Bina yakın göründüğü için metro ile gitmek yerine yürüyerek gitmeye karar veriyorum. 1 durak için metroya indi bindi yapmak da pek içimden gelmiyor zaten.

Buranın alışveriş merkezinde dünyanın önde gelen giyim markalarının büyük büyük mağazaları bulunuyor. Alışveriş tutkunları için harika bir yer. Ayrıca, Starbucks’ın en yüksekte yer alan mağazası da bu binanın 35. katında yer alıyor. Yanlış aklımda kalmadıysa buraya çıkmak için bir gün önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Bununla uğraşmak istemezseniz binada çalışanların kullandığı girişten girerek çıkmaya çalışabilirsiniz. Ben kısaca bahsettim ama internette daha detaylı bilgi bulabilirsiniz. Yaptığım araştırmalardan bu bilgileri edindim ama kendim çıkmadığım için başka bilgi veremiyorum.

Taipei manzarasını bu binadan izlemek isterseniz Taipei 101 Gözlemevi’ne çıkabilirsiniz. Yetişkin bilet fiyatı 500 TWD, grup bilet fiyatı 450 TWD, öncelikli geçiş bileti 1000 TWD. Asansör ile 89. kata çıkılıyor. Dilerseniz merdiven ile 88. kata inebilir, hava durumuna bağlı olarak 91. kata da çıkabilirsiniz. Havanın açık olduğu bir zamanda 91. kata çıkıp manzarayı izlemek daha keyifli olabilir. Taipei manzarasını doğadan gördüğüm için çıkmaya gerek duymuyorum. 

Alışveriş merkezini gezdikten sonra alt katta yer alan yemek bölümüne gidiyorum. Zor da olsa birbirinden güzel restoranların birinde karar kılıyorum. Yemek olarak 1 numarayı tercih ediyorum. Menüde istiridyeli omlet, erişte, köfteli çorba ve sebze bulunuyor. Hepsi birbirinden lezzetli olmasına rağmen en çok istiridyeli omleti beğendim. Köftesi ülkemizdeki köftelerden değil, tadını tarif etmesi biraz zor. Yolunuz düşerse bu menüyü tavsiye ederim. Yemekten sonra meyve suyu alıyor ve dinlenmek üzere hostele dönüyorum.